Není pochyb o tom, že technologie postupují kupředu velmi rychlým tempem. To platí i o těch stávajících, které se stále vylepšují. A jednou z těch, na které se v současné době hodně zaměřuje pozornost, je umělá inteligence. Jde v podstatě o počítačový systém, který má napodobovat funkce lidského mozku. Především by měl být schopen se samostatně učit, a následně pak dovednosti implementovat. Je však potřeba říci, že navzdory tomu, jak to vypadá, je tato technologie prozatím ještě v plenkách.
V současnosti ji známe především jako takzvaného „chatbota“, tedy program, se kterým si můžeme povídat. Ten by měl, právě na základě toho, co se v těchto konverzacích naučí, být schopen čím dál lépe imitovat skutečného člověka.
To se však mnoha lidem příliš nelíbí. Co když se dostaneme do stadia, kdy skutečně nebudeme schopni rozeznat, zda ten, s kým si píšeme, je skutečně člověk, nebo jen robot? Snadno si lze představit, jak by něco takového mohlo vést k mnoha nepříjemným situacím, a dokonce i podvodům. Není tedy divu, že se na tuto technologii mnozí dívají s despektem.
Ten však v současné době není příliš oprávněný. Umělá inteligence je prozatím v plenkách, a i při běžném rozhovoru pře počítač není problém poznat, zda vám odpovídá člověk. Navíc lze do systému snadno vložit něco, podle čeho umělou inteligenci na první pohled poznáme.
Znamená to tedy, že se nemáme čeho bát? V současné době určitě. Co se budoucnosti týče, to už je poněkud jiná otázka. Velmi zde totiž záleží na tom, jakým směrem se vývoj bude ubírat. Bohužel v současné době je naprostá většina nových technologií prakticky ihned po nástupu na trh komercializována, a není pochyb o tom, že stejný osud potká i umělou inteligenci. A skrupule nejsou zrovna něco, čím by většina obchodníků oplývala.
Zdá se tedy, že bude nutné zavést v blízké budoucnosti novou legislativu, která by zneužití těchto technologií zabránila. Rozhodně by to zmírnilo její dopady na běžného člověka.