Zaujaly vás v Olomouci betonové ploty, které se staví z odlévaných armovaných komponent? Co je vlastně pro tento způsob oplocení typické?

Dlouhá životnost – o betonových plotech se ví, že je jejich životnost odhadována na cca čtyřicet let. Je to ale jen odhad, protože tak dlouhou dobu se betonové ploty nestaví. Zda je tento odhad správný, potvrdí samozřejmě čas. Každopádně některé stavby z betonu jsou tu již z první poloviny dvacátého století a dosud se nerozpadly, kupříkladu takové vojenské bunkry z doby před druhou světovou válkou.

betonový plot

Údržba – když si necháte postavit plůtek ze dřeva, po jisté době bude zapotřebí jej natřít. S betonovým plotem toto odpadá, tyto výrobky jsou zhotovené v různých barvách betonových směsí a nátěry nejsou třeba. Samozřejmě plot natřít můžete – fasádní barvou, pokud chcete změnit jeho vzhled, ale nutné to vysloveně není. Čas od času se ale vyplatí betonové oplocení umýt tlakovou vodou nebo kartáčem či smetákem a použít k čištění například ekologickou jedlou sodu.

kamenná zeď

Ochrana soukromí – hradba z betonu vám zajistí na vaší zahradě soukromí. Na některých místech to má svůj platný význam, například pokud provozujete na zahradě bazén a pohybujete se tu v plavkách nebo zcela nazí. Anebo pokud máte na zahradě pergolu s posezením a chcete, aby vás zvenčí nikdo neokukoval a nenahlížel vám do talíře.

Ochrana proti hluku – betonový plot je také skvělou protihlukovou bariérou, není sice úplně stoprocentní, ale je to jistá možnost, jak snížit úroveň hluku od frekventované silnice. Nad hlukem možná mávnete rukou v domnění, že se to dá vydržet, ale vězte, že je to velmi silný stresor, a že ovlivňuje vaše podvědomí.

Snížení prašnosti – betonové ploty také snižují množství prachu, které se rozptyluje zejména silničním provozem. Prachové částice mohou obsahovat i toxické látky, například mikroplasty nebo těžké kovy.