Někteří lidé neuvěřitelně hazardují se svým životem, v souvislosti s využíváním elektroinstalace v bytě. Typickým příkladem takového počínání jsou prodlužovací šňůry.
Nechte si rozvést raději více zásuvek – elektrikář na Praze východ vám ochotně nainstaluje více zásuvek v rámci každého zásuvkového okruhu, abyste nemuseli táhnout podél místnosti spleť prodlužovacích kabelů. Prodlužovačky nachází uplatnění v případech, kde není možné další zásuvku umístit, a kde je přívod od zásuvky vzdálen v relativně malé vzdálenosti. Jsou to kupříkladu typické vícebodové šňůry pro zapojení stolního počítače, tiskárny, skeneru, stolní lampičky, nabíječky na mobil atd. Ovšem táhnout prodlužovací kabel pět metrů podlé zdi na opačný konec místnosti jen proto, abyste tu uváděli do činnosti vysavač, je zbytečný hazard.
Každá delší prodlužovací šňůra, natažená například pod kobercem, zvyšuje riziko, že na ni položíte nějaký nábytek, skřípnete ji a poškodíte izolaci, což pak může vést ke zkratu a nebezpečnému požáru. Něco jiného je táhnout šňůry zvenčí v lištách, kde jsou zabezpečené proti poškození, ale toto je spíše teorie, protože lišty jsou natolik esteticky nepřijatelné, že na toto řešení málokdo doma přistupuje.
Šňůra pod psacím stolem – psací stůl je pracoviště, kde se pracovní činnosti věnujeme obvykle v domácí obuvi. V domácnostech, kde se vyskytují koberce, se však také mnohdy pohybujeme naboso, a to zejména v létě. Je to celkem logické, protože každá další vrstva na nohách zvyšuje tepelný diskomfort. Jestliže se pod psacím stolem vyzujete z pantoflí a jste tu bosí, měli byste mít za prvé pořádek v kabelech pod stolem, a za druhé je záhodno mít přehled o tom, zda některá přívodní či prodlužovací šňůra není poškozená. Může k tomu dojít například skřípnutím pod nohu židle či hranu stolu a obnažený kabel vás pak může při doteku bosou nohou usmrtit.