Kam umístit panel
Někteří lidé mohou být na pochybách, zda je vůbec možné na jejich domě solární elektrárnu vybudovat a uvést do provozu. Co je tedy zapotřebí a jaké jsou podmínky nutné k výstavbě malé fotovoltaické elektrárny joyce-energie.cz, respektive k montáži samotných panelů?
Stabilní konstrukce – nevíte, kam umístit fotovoltaické panely? Až budete tuto otázku pokládat specializované firmě, která se zabývá jejich montáží, bude ve hře v první řadě nosnost daného objektu. Musí je zkrátka unést střecha, krovy, střešní latě a další stavební prvky. Někdy je zapotřebí prověřit i stabilitu nosné konstrukce, například u pevných či mobilních dřevostaveb.
Rovná nebo sedlová střecha – netrapte se tím, zda má vaše střecha potřebný úhel sklonu vůči Slunci. Při instalaci panelů to nehraje žádnou roli, není problém umístit je i na rovnou střechu a podložit je speciálními nosníky.
Panely na zemi – není podmínkou instalovat panely na střechu domu. Toto řešení je sice obvyklé, ale pokud je ve vašem případě výhodnější umístění třeba na garáži nebo na přilehlé pergole či kůlně, není problém to zařídit právě takto. Panely lze pokládat i přímo na zem, tedy ne doslova na trávník, ale na speciální nosníky pár desítek centimetrů nad zemský povrch.
Sluneční svit – je vám zřejmě známo, že solární elektrárna vybudovaná pod zemí bude spíš pro legraci. Podobné to však bude i tam, kde na předpokládané místo pro fotovoltaické panely vrhají stín okolní stavby, keře, stromy a další předměty. Ideální světovou stranou pro dostačující výkon elektrárny je jih a jihozápad.
Jak je to s dotací
Zajímá vás, jak je to se státní dotací na fotovoltaiku? Měli byste vědět, že ta se týká pouze systémů připojených do rozvodné sítě, tedy nikoli tzv. ostrovních, nezávislých zařízení. A jednou ze zásadních podmínek k jejímu získání je i desetiletý provoz elektrárny na zhruba tři čtvrtiny svého maximálního výkonu.