O tom, že majà divadla stále menÅ¡Ã návÅ¡tÄ›vnost, nenà pochyb. To samé, byÅ¥ v menÅ¡Ã mÃÅ™e, platà i pro kina. Také Ätenà knih upadá. NamÃsto toho se rozmáhá trend rychlých, krátkých videà a Älánků na internetu. Chodit za kulturou, jak se dÅ™Ãve Å™Ãkalo, se už tolik nenosÃ. To je samozÅ™ejmÄ› Å¡koda, je vÅ¡ak dobré se ptát, zda je to v dneÅ¡nà dobÄ› skuteÄnÄ› jeÅ¡tÄ› nezbytné. PÅ™eci jen, mnohá klasická dÃla nám již mohou pÅ™ipadat zastaralá, a Äasto se „upravujà pro modernà publikum“. Typickým pÅ™Ãkladem zde mohou být Shakespearovy hry.
Â
Â
SkuteÄnÄ› ale o nÄ›co pÅ™icházÃme, když jsme je nikdy nevidÄ›li, nebo když jsme napÅ™Ãklad nikdy neÄetli nÄ›kterého z klasiků? Je totiž pravdou, že i povinná Å¡kolnà Äetba je již dávno minulostÃ, a dÄ›ti Ätou ÄÃm dál ménÄ›. To se následnÄ› samozÅ™ejmÄ› promÃtá do dalÅ¡Ãho života. SkuteÄnÄ› je ale nutné kvůli tomu ÄÃst staré autory?
Â
Zde je dobré si uvÄ›domit, že zdaleka ne vÅ¡ichni klasikové jsou tak staÅ™Ã, jak bychom si mohli myslet. To platà pÅ™edevÅ¡Ãm o autorech literárnÃch dÄ›l. PÅ™Ãkladem mohou být napÅ™Ãklad Arthur C. Clarke, autor VesmÃrné Odyssei, nebo Isac Asimov, známý svými knihami o robotech. Tito lidé samozÅ™ejmÄ› žili a psali jeÅ¡tÄ› v pomÄ›rnÄ› nedávné dobÄ›.
Â
Â
ProÄ bychom je ale mÄ›li ÄÃst, nebo se chodit dÃvat na divadelnà hry? Co nám to dá, oproti napÅ™Ãklad videu na YouTube, kde nám ve zkratce Å™eknou o Äem dané dÃlo je? To je otázka, na kterou se ptá mnoho pÅ™edevÅ¡Ãm studentů.
Â
OdpovÄ›Ä je zde jednoduchá: znaÄnÄ› to rozÅ¡Ãřà vaÅ¡e obzory. Nejen slovnà zásobu (což je také nÄ›co, co se vždy hodÃ), ale také se dozvÃte nÄ›co o životÄ›, který byl v té dobÄ› obvyklý. ZjistÃte, jak lidé tehdy žili a pÅ™emýšleli, jaké chyby dÄ›lali. To vám pomůže se jich pozdÄ›ji vyvarovat.
Â
Také se tÃm rozvÃjà váš vkus. Je pak ménÄ› pravdÄ›podobné, že vás nadchnout kliÅ¡ovitá dÃla, kterých je jak hub po deÅ¡ti. SamozÅ™ejmÄ›, i dnes se vydávajà kvalitnà knihy nebo pořádajà divadelnà pÅ™edstavenÃ. TÄ›ch je vÅ¡ak bohužel pomálu.